Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Güreşçi Zekeriya Güçlü

27 Nisan 1972 yılında Bulgaristan’ın Razgard şehrinde dünyaya gelen Zekeriya Güçlü, Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanmış Türk millî güreşçidir.

Bulgaristan Göçmeni Güreşçi Zekeriya Güçlü
REKLAM ALANI

1983’te güreş sporuna adım atan ve on iki yaşındayken ailesini arkasında bırakarak güreş eğitimi almak üzere yatılı bir spor akademisine katılan Zekeriya Güçlü, Bulgaristan’ın 1980’lerin sonlarına doğru artan asimilasyon politikaları sebebiyle bölgesel halkın Türkiye’ye göç etmesi sürecinde yetişti. Bu süreçte yetenekli pek çok güreşçi yetişti ve 1973 doğumlu Güçlü de İstanbul’a taşındığında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü’nde eğitime başladı. 1990 yılında gençler kategorisinde Dünya Şampiyonu olan ve ardından 1992’de ümitler kategorisinde Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Güçlü, Mahmut Demir’in 1996 Atlanta Olimpiyatları’ndaki başarısının ardından uluslararası arenada güreşmeye devam etti ve askerlik yaparken 1996’da Dünya Askeri Oyunları’nda, daha sonra ise Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazandı. Serbest güreşte, 1990’da gençler arasında Balkan ve Dünya Şampiyonu, 1991’de gençler arasında Dünya ikincisi ve Balkan Şampiyonu, 1992’de gençler arasında Avrupa Şampiyonu olarak üst üste başarılar elde etti. 1997 yılında hem Akdeniz Oyunları’nda hem de Rusya’nın Krasnoyarsk şehrinde düzenlenen büyükler kategorisinde 125 kilogramda dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Zekeriya Güçlü, aktif spor hayatını tamamladıktan sonra, 20 Şubat 2010’da vefat ettiği Razgrad kentinde iş dünyasına atıldı ve aynı zamanda Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Samuil ilçesindeki başkanlığını yürüttü.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ