Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Siyasetçi ve İş İnsanı Ali Osman Sönmez

Bulgaristan göçmeni Ali Osman Sönmez, Türk siyasetçi ve iş insanıdır.

Bulgaristan Göçmeni Siyasetçi ve İş İnsanı Ali Osman Sönmez
REKLAM ALANI

1926 yılında Bulgaristan’ın Mestanlı kasabasında doğan Ali Osman Sönmez, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 7 yıl boyunca Yunanistan’da yaşadı. 1948 yılında Türkiye’ye dönen Sönmez, İnegöl ilçesine yerleşti. Bir süre Tekel idaresinde memurluk yaptıktan sonra, kendi isteğiyle görevinden ayrılarak ticaret hayatına adım attı.

Sanayicilik ve iş adamı olarak öne çıkan Ali Osman Sönmez, 25 yıl boyunca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini üstlenerek önemli bir rekora imza attı. TOBB yönetim kurulu üyeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığı gibi yüksek görevlerin yanı sıra 20. Dönem Bursa Milletvekilliği gibi siyasi kariyerinde de etkileyici bir rol oynadı.

1977-1993 yılları arasında aralıksız olarak ödediği kişisel gelir vergisiyle Bursa’da vergi rekortmeni olan Sönmez, Sönmez Endüstri Holding çatısı altında iplik, dokuma, terbiye, konfeksiyon, ihracat ve ithalat, uluslararası karayolu taşımacılığı, soğuk depoculuk, yaş sebze-meyve ihracatçılığı, özel havayolu işletmeciliği, turizm, sigortacılık, oto acentalığı, gıda, akaryakıt istasyonu işletmeciliği, gazete, radyo, televizyon, inşaat, ambalaj gibi 27 farklı sektörde faaliyet gösteren şirketler kurdu. Ali Osman Sönmez’in vefatı 12 Ekim 2001 Cuma günü gerçekleşti. Naaşı, ertesi gün düzenlenen törenlerin ardından Bursa Emir Sultan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ