Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Vatandaşı Adaylarına Bulgarca Bilme Şartı Geliyor

Bulgaristan Parlamentosu, Bulgaristan vatandaşlığına başvuranlara yönelik vatandaşlık mevzuatında yaptığı değişiklikle Bulgarca bilme şartını getiriyor.

Bulgaristan Vatandaşı Adaylarına Bulgarca Bilme Şartı Geliyor
REKLAM ALANI

Bulgaristan’da Bakanlar Kurulu tarafından sunulan yasa değişikliği önerisi, 240 üyeli Meclis’te 154 milletvekilinin oy birliğiyle kabul edildi. Türk ve Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu iktidar destekçisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin 36 milletvekili ise çekimser kaldı.

Yeni düzenleme kapsamında Bulgarca bilmek zorunlu hale gelirken, Bulgaristan vatandaşlığını geri alan kişilerin çocukları için de aynı koşul geçerli olacak. Daha önce, Bulgaristan vatandaşlığını geri alan kişilerin çocukları doğrudan vatandaşlık haklarına sahipti.

Değişime Devam Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakının milletvekili Denitza Saçeva, yurtdışındaki Bulgar diasporasının yeni düzenlemelerden etkilenmemesi için Bulgarca okulların faaliyetlerinin artırılmasını önerdi. Saçeva, Bulgar kökenli vatandaşların yaşadığı ülkelerde hafta sonları Bulgarca eğitimi sunan “Pazar Okulları”nın çocuk ve gençlere yönelik eğitimlerini artırmalarını önerdi. İkinci bir oylama sonrasında yürürlüğe girecek olan bu düzenleme, Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerini doğrudan ilgilendiriyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ