Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne tam üye bir ülkedir ve Balkanlar’da yer almaktadır. Batısında Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan ve güneydoğusunda Türkiye ile çevrilmiştir.

Bulgaristan
REKLAM ALANI

Bulgaristan’ın Ülkenin yüzölçümü 110.994 kilometrekaredir ve bu, Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi yapar. Coğrafyası, Balkanlar, Rodop ve Rila gibi dağlarla şekillenir. Rila Dağı’ndaki Musala Zirvesi, Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en yüksek noktasıdır. Kuzeyde Tuna Ovası ve güneyde Yukarı Trakya Ovası, Bulgaristan’ın alçak ve verimli bölgeleridir. Büyük Balkan Dağları (Stara Planina), Bulgaristan’ı kuzeyde Tuna platosu ve güneyde Trakya platosu olarak genel olarak iki coğrafi bölgeye ayırır. Güney Bulgaristan, Rodop ve Rila sıradağları ile oldukça dağlık bir yapıya sahiptir.

Ülkenin ve Balkanlar’ın en yüksek zirvesi olan 2.925 metre yüksekliğindeki Musala Dağı da bu bölgededir. Tuna Nehri, ülkenin en önemli nehirlerinden biridir ve aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırının büyük bir bölümünü oluşturur. Bulgaristan topraklarından doğup, Yunanistan-Türkiye sınırını oluşturarak Ege Denizi’ne dökülen Meriç (Марица) ve Sofya yakınlarından doğup ülkenin güneybatısından geçerek Yunanistan’a kadar uzanan Struma ırmağı da ülkenin başlıca nehirlerindendir.

Bulgaristan Tarihi Gelişimi

Bulgaristan’ın ilk yerlileri, Hint-Avrupa kökenli Traklar olarak bilinir. Tarih boyunca ülke önce Roma İmparatorluğu’nun ardından Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. Bizans İmparatorluğu’nun çöküşünden önce, Bulgarlar Bizans ile savaşarak topraklarını genişletmişlerdir. Ancak, 1018-1186 yılları arasında tekrar Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girmişlerdir. 14. yüzyılda Türklerin Balkanlar’a gelmesiyle birlikte, Bulgaristan Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflaması ve Çarlık Rusyası’nın desteğiyle, Bulgaristan’da da milli bağımsızlık hareketi başlamış ve 93 Harbi’nden sonra Bulgaristan, 3 Mart 1878’de iç işlerinde bağımsız bir prenslik olarak tanınmış, ardından 5 Ekim 1908’de tam bağımsız bir krallık olarak kabul edilmiştir.

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlılarla aynı cepheye katılan Bulgaristan, II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın yanında savaşa dahil olmuş, ancak her iki savaştan da mağlup ayrılmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında Sovyet ordusunun ilerlemesiyle Georgi Dimitrov’un liderliğinde ülke sosyalist bir rejime dönüşmüş, soğuk savaş döneminde Varşova Paktı üyesi olmuştur. Doğu Bloku’nun çöküşünün ardından, 1990 yılında sosyalist rejim çökmüş ve Bulgaristan, komşusu Türkiye ile dostane ilişkilere yönelmiştir. Ülke, 1 Ocak 2007’de Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ