Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Yunanistan

Yunanistan, Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir ülke olarak bilinir. 2022 yılında yaklaşık 10,3 milyon insanın yaşadığı bu ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Atina’dır.

Yunanistan
REKLAM ALANI

Yunanistan, Arnavutluk’un kuzeybatısında, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın kuzeyinde, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi’nin doğusunda, İyon Denizi’nin batısında, Girit Denizi ve Akdeniz’in güneyinde yer alır. Bu nedenle Yunanistan, Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesişim noktasında stratejik bir konuma sahiptir.

Yunanistan Tarihsel Gelişimi

Yunanistan, geçmişi uzun bir tarihe sahip olsa da modern bir ulus devlet olarak 1830 yılında kuruldu. Klasik Yunan şehir-devletleri, Batı medeniyetinin temellerinin atıldığı yer olarak kabul edilir. Bu şehir-devletleri, demokrasi, Batı felsefesi, edebiyat, tarih, siyaset bilimi, bilimsel ve matematiksel ilkeler, tiyatro ve Olimpiyat Oyunları gibi önemli kavramların doğduğu yerlerdi. İkinci Filp tarafından fethedildikten sonra, Büyük İskender ve orduları Yunan uygarlığını Orta Doğu’ya taşıdı ve Hristiyanlığın yayılmasına katkıda bulundu.

MÖ ikinci yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından ilhak edilen Yunanistan, sonraki dönemde Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldi. Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdiği 15. yüzyıldan sonra, 1830’da modern bir ulus olarak ortaya çıktı. Yunanistan, bir parlamenter cumhuriyet olarak yönetilir ve Balkanlar’da önemli bir bölgesel yatırımcıdır. Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden biri olan Yunanistan, Avrupa Birliği’nin öncü üyelerinden biridir ve 2001’den beri Euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca, NATO, OECD, WTO, AGİT ve OIF gibi uluslararası örgütlere üyedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ