Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu insan haklarına saygılı, insanın temel hak ve hürriyetlerini vazgeçilmez kabul eden, barışçı münasebetlere ve küreselleşmeye önem veren bir topluluktur.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu
REKLAM ALANI

Milli, dini ve ulular arası değerlere saygılı, siyasi, kültürel, ekonomik ve diğer yönlerden tam bağımsız olan ve tüm bu ilkeleri amaç edinen ve çalışan bir teşkilat olan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu, bu doğrultuda çalışmalar sürdürmeye devam etmektedir.

Dernek, Birleşmiş Milletlerin kuruluş amaçlarını ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini, Helsinki Nihai Senedi, Irk Ayrımcılığı ve Azınlık Hakları Sözleşmelerini, Avrupa Parlamentosu ile Uluslararası Af Örgütü ve AGİT gibi dünya barışını, insanlığın mutluluğunu ve özgürlüğünü hedef alan belgelerin ruhuna uygun olarak faaliyet göstermeyi amaçlamaktadır.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun ilgilendiği ve amaçladığı faaliyetler şunlardır:

  • Tüm dünyadaki Türk soylu Balkan vatandaşlarının, yani azınlıkların veya soydaşların eğitim, kültürel haklar, söz ve yazı özgürlüğü, demokratikleşme, inanç serbestliği gibi insan hakları konularını Türk ve dünya kamuoyuna tanıtmak ve uluslararası kurumları bilgilendirmek.
  • Söz konusu ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim kurarak ortak çalışmalarda bulunmak.
  • Göçmen olarak başka ülkelere ve Türkiye’ye sığınan insanların hayata adaptasyonlarını kolaylaştırmak, çalışma, barınma, vatandaşlık, mültecilik gibi meselelerin çözümüne ve kendi aralarındaki dayanışmanın artmasına yardımcı olmak.
  • Söz konusu ülkelerdeki yöneticilerle sosyo-kültürel ilişkileri güçlendirmek ve bu bölgelerde özellikle eğitim, ekonomi ve kültürel alanlarda dayanışmayı artırmaya yardımcı olmak. e) Soydaşlarımız arasında yetişen kültür adamlarını, halk ozanlarını, hikayecileri, roman yazarlarını desteklemek ve bu kişilerin çeşitli medya platformlarında yer almalarını sağlamak.
  • Olaylar, gelişmeler ve çevresel denge değişiklikleri karşısında günün şartlarına uygun stratejiler üretmek ve bunları resmi ve gayri resmi kurumlarla koordineli bir şekilde hayata geçirmek.
  • Balkan soydaşlarının bulundukları ülkelerde siyasi haklardan maksimum düzeyde yararlanmalarını sağlamak ve BM, AP ve AGİT gibi uluslararası kuruluşlarda haklarını savunmalarına yardımcı olmak.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nu takip etmek için aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

İnternet sitesindeki haber ve duyuruları takip edebilirsiniz veya derneğe üye olarak çok daha yakın olarak etkileşimde bulunabilirsiniz.

Facebook adresini takip ederek güncel duyurulara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/BalkanRumeliTurkleriKonfederasyonu/

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ