Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Boşnak Kökenli Basketçi Mirsad Türkcan

Mirsad Türkcan, eski bir profesyonel basketbol oyuncusudur. NBA’de mücadele eden ilk Türk basketbolcu unvanına sahip olan bir isimdir.

Boşnak Kökenli Basketçi Mirsad Türkcan
REKLAM ALANI

Gerçek adı Mirsad Jahović olan Mirsad Türkcan, Boşnak kökenli üç çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğu olarak Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin günümüz Sırbistan sınırları içerisinde kalan Novi Pazar şehrinde doğdu. Basketbol kariyeri boyunca birçok önemli Amerikan, Rus, Fransız, İtalyan ve Türk basketbol takımlarında oynadı. Ayrıca, en küçük kardeşi Emina Jahović, Sırbistan ve diğer eski Yugoslavya ülkelerinde tanınmış bir pop müzik şarkıcısı, oyuncu ve manken olarak ün kazandı. Ablası Sabina psikologdur, üvey kız kardeşi Anastasia S. Jahovic doktordur ve annesi Doktor Seniya Hanım pediyatristtir. Babası ise Doktor Nusret Bey kardiyologdur.

Türkiye’nin basketbol altyapısında yetişmeye başladıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayı seçerek Türkiye millî basketbol takımı’nda oynamaya karar verdi. Mirsad Türkcan, 18 Aralık 2005 ile 2012 yılları arasında Sırbistan ve Karadağ Güzeli unvanını kazanan manken Dina Dzanković ile evliydi ve bir oğlu olan Nusret (adını dedesinden alan) sahibiydi. Kariyerinin önemli bir bölümünü Efes Pilsen’de geçirdi ve 1994-1998 yılları arasında takımının birçok başarısına katkı sağladı.

Mirsad Türkcan, 1998 yılında Houston Rockets tarafından ilk turda seçilerek kısa bir süre NBA’de oynayan ilk Türk basketbolcu ünvanını kazandı. Fransa, İtalya ve Rusya liglerinde de başarılı bir kariyere sahipti. Ancak, 2005 yılında Ülkerspor ile anlaşarak Türkiye Basketbol Ligi’ne geri döndü. Son olarak Fenerbahçe Ülker takımında oynadı ve Türkiye Ligi’nde bu takımla bir şampiyonluk yaşadı. Mirsad Türkcan, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda 16 Eylül 2012’de jübile yaparak basketbol kariyerini noktaladı. Euroleague tarihinde toplam 1.287 ribaund toplayarak kendi döneminde en fazla ribaund alan oyuncu rekorunu elinde bulunduruyordu. Ancak bu rekor, 29 Ocak 2015 tarihinde Felipe Reyes tarafından kırıldı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ