Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan’da Salgın Alarmı

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, Pleven’de 24 Ocak’tan itibaren, Varna, Burgaz ve Sofya bölgelerinde ise 25 Ocak’tan itibaren geçici tedbirlerin uygulanacağını bildirdi.

Bulgaristan’da Salgın Alarmı
REKLAM ALANI

Şu an itibarıyla Bulgaristan’ın Smolyan, Gabrovo ve Plovdiv bölgelerinde salgınla ilgili önlemler devam etmekte. Şimdiden yedi il grip salgınından etkilenmiş durumda. Kırcaali Haber’e göre, Sağlık Bakanlığı’nın Başmüfettişi Dr. Angel Kunçev, hafta sonuna kadar ülkenin üçte birinde grip salgınının görüleceğini tahmin ediyor.

Burgaz, Yambol, Pazarcık, Pernik ve Sofya’nın çeşitli ilçelerinde de hastalık oranlarının yükseldiği gözlemlendi. Varna’daki okullardaki yüksek devamsızlık oranları nedeniyle öğrencilere grip tatili verilmesi düşünülüyor. Kunçev, “Yönetmelik gereği, öğrencilerin %30’undan fazlasının devamsızlık yapması durumunda önlemler alınır” diyor ve vakaların artması durumunda beklemeden harekete geçileceğini belirtiyor. Başkentteki hastalık seviyesi artmaya devam ediyor ancak henüz salgın seviyelerine ulaşmadı. Grip salgını ilan edildiğinde, Sağlık Bakanlığı sağlıklı hamile kadınlar ve çocuklar için planlanmış muayeneleri, önleyici muayeneleri ve zorunlu aşılamaları erteleyecek. Kreşler, anaokulları ve okullarda katı günlük kontroller yapılacak. Hastaneler ve çocuklar ile yetişkinlere hizmet veren sosyal kurumlar ziyaretlere kapatılacak.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ