Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Popüler Balkan Geleneği Koleda Kırklareli’nde Kutlanacak

Balkan geleneklerinin en ilginç ve popüler olanlarından biri Koleda, bu yıl da Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesinde büyük bir coşkuyla kutlanacak.

Popüler Balkan Geleneği Koleda Kırklareli’nde Kutlanacak
REKLAM ALANI

Trakya’nın çeşitli bölgelerinde yapılan korku gecelerinden biri olan Koleda, Büyükmandıra’da özel bir ritüel haline gelmiştir. Kışın en soğuk günlerinde düzenlenen ve farklı isimlerle anılan Koleda Belediye tarafından 6 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 19.00’da düzenlenecek. Belediye binası önünde toplanan kişiler geleneksel fener alayı eşliğinde Kültür Park’a yürüyecek. Saat 20.00’de ise Kültür Park’ta, yerel sanatçıların ve DJ’lerin katılacağı büyük bir konser başlayacak. Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, Trakya halkını bu özel Koleda etkinliğine katılmaya davet etti.

Koleda Nedir?

Koleda, Balkanlar’da bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve kışın en soğuk günlerinde düzenlenen geleneksel bir etkinliktir. Bu etkinlikte, korkutucu hikayeler anlatılır ve katılımcılar daha sonra ürkütücü kostümler giyerek evlerin camlarına vurarak dolaşırlar. İnanca göre, evlerinde kabak tatlısı pişirenler kötü ruhlardan korunurken, kabak tatlısı yapmayanlar ise bu korkutucu geceye daha fazla maruz kalırlar.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ