Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Asker ve Diplomat Ömer Fahreddin Türkkan

1868 yılında Rusçuk’ta dünyaya gelen Ömer Fahreddin Türkkan, Türk asker ve diplomattır. “Medîne Müdâfii”, “Türk Kaplanı”, “Çöl Kaplanı”, “Medine Kahramanı” lakaplarıyla anılır. Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı’nda zor şartlar altında Medine’de yönettiği iki yıl yedi ay süren Medine Müdafaası ile tanınmaktadır.

Bulgaristan Göçmeni Asker ve Diplomat Ömer Fahreddin Türkkan
REKLAM ALANI

Ömer Fahreddin Türkkan, 93 Harbi’nin ardından ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Mekteb-i Harbiye’de birincilikle mezun oldu ve ardından Erkân-ı Harbiye Mektebi’ni bitirerek 1891’de Kurmay Yüzbaşı olarak göreve başladı. İlk görev yeri Erzincan’daki 4. Ordu oldu. Ayrıca, Osmanlı-Rus sınır tahdid komisyonunda 1903’te üye olarak, 1906’da ise yarbay olarak görev aldı. 1904’te Ayvalık’ta çıkan Rum ayaklanmalarını bastırmakla görevli olduğu Örfi İdare Mahkeme Reislikleri’nde çalıştı.

Balkan Savaşı’nda 1909’da Çatalca Savunması ve Edirne’nin geri alınışı sırasında görev aldı. I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, 4. Ordu’ya bağlı 12. Kolordu komutanı olarak Musul’da bulunuyordu. 1915’te 4. Ordu komutan vekili olarak atandı ve bu görevi sırasında tehcire tabi tutulan Ermenilerin yerleştirilmesiyle ilgilendi. Aynı zamanda Urfa, Zeytun, Musadağı ve Haçin’deki Ermeni isyanlarını bastırdı. 1916’da Cemal Paşa tarafından 4. Ordu komutanı olarak atanmasının ardından, Medine’deki Hicaz Seferi Kuvvetleri komutanlığını üstlendi. Kısıtlı imkanlara rağmen, İngilizlerin desteklediği Şerif Hüseyin ordusuna karşı yaptığı Medine Müdafaası büyük takdir topladı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ