Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan’in Gururu Kurtdereli Mehmet Pehlivan

11 Nisan 1939 yılında Tırnova’da dünyaya gelen Kurtdereli Mehmet Pehlivan, ünlü bir Türk güreşçidir.

Bulgaristan’in Gururu Kurtdereli Mehmet Pehlivan
REKLAM ALANI

Kurtdereli Mehmet, 1864 yılında günümüzde Bulgaristan sınırlarında bulunan Deliorman bölgesindeki Tırnova vilayetinin Selvi kasabasına bağlı Bukriva köyünde doğdu. Mehmet Pehlivan, 1.95 metre boyunda ve 148 kilogram ağırlığındaydı. 21 yaşında iken ünlü pehlivan Koca Yusuf ile güreşti ve büyük övgü kazandı. Dönemin tanınmış pehlivanları arasında Koca Yusuf, Adalı Halil, Kara Ahmed, Katrancı Mehmet Pehlivan, Karagöz Ali, Filiz Nurullah ve Hergeleci İbrahim gibi isimler bulunmaktaydı.

1901 yılında Yıldız Sarayı’nda düzenlenen bir törende, Kara Ahmed, Adalı Halil, Molla İbrahim ve Ahmet Madaralı ile birlikte güreş sporunun gelişimine katkılarından dolayı sanayi madalyası verildi. Ayrıca Kurtdereli, Kırkpınar’da başpehlivanlık unvanını da kazandı.

1899 yılında Paris Şehir Ödülü Turnuvası’na katıldı ve Hint Gulan, Macar Caya, Rus Baradonow ve Alman Müller gibi rakipleri listeledi. 1911 yılında, 32 gece boyunca toplam 43 müsabakada yer aldı ve sonunda “Cihan Şampiyonu” unvanını elde etti. İsmail Habib Sevük, “Kurdderelinin Londra Menkıbeleri” adlı yazısında Mehmet Pehlivan’ın İngiltere maceralarını anlattı. Ayrıca Kurtdereli, Fransız kaynaklarda “Cour-Derelli” olarak geçmektedir.

Kurdereli Mehmet Pehlivan, 93 Harbi olarak bilinen savaştan sonra Balıkesir’in Kurtdere köyünde yaşamını sürdürdü. 1934’te Soyadı Kanunu’na göre Baykurt soyadını aldı. 1939 yılında, 75 yaşında iken Balıkesir’de hayatını kaybetti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ