Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Gazeteci Ertuğrul Özkök

Aslen Bulgaristan göçmeni olan Ertuğrul Özkök uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdüren bir Türk gazeteci ve akademisyendir.

Bulgaristan Göçmeni Gazeteci Ertuğrul Özkök
REKLAM ALANI

8 Nisan 1947 tarihinde İzmir’de doğan Ertuğrul Özkök şu anda Doğan Yayın Holding’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır, ancak Hürriyet’teki Genel Yayın Yönetmenliği pozisyonundan ayrılmıştır. Babası Şükrü Özkök, Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde dünyaya gelmiştir. Ertuğrul Özkök, eğitim hayatına Gazi İlkmektebi, İzmir Namık Kemal Lisesi ve daha sonra Ankara’daki Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu’nda devam etti. Kariyerine TRT’de bir yıl süreyle muhabir olarak başlayan Özkök, sonrasında Fransa’da İletişim Bilimleri alanında doktorasını tamamladı.

1986 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Özkök, bu tarihten sonra Hürriyet gazetesinde çalışmaya başladı ve 20 yıl boyunca Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. 29 Aralık 2009’da bu görevinden ayrıldı. Ünlü gazeteci Emin Çölaşan, (Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi) adlı kitabında Özkök ile yaşadığı bazı deneyimleri paylaşmıştır. Özkök aynı zamanda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Üniversite yıllarında sosyalist görüşlere sahip olduğunu belirten Özkök, zamanla Turgut Özal’ın etkisiyle liberal düşüncelere yönelmiştir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ