Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Sanatçı Ediz Hafızoğlu

19 Eylül 1980 yılında Silistre’de dünyaya gelen Ediz Hafızoğlu, baterist, caz sanatçısı, prodüktör ve şarkı sözü yazarıdır.

Bulgaristan Göçmeni Sanatçı Ediz Hafızoğlu
REKLAM ALANI

Silistre’ye bağlı bir köyde doğan, müziğe ve edebiyata önem veren bir ailede büyüyen Ediz Hafızoğlu, 7 yaşında dedesinin rehberliğinde bağlama çalmaya başladı. Daha sonra babasından darbuka çalmayı öğrendi. 1992 yılında Bulgaristan’da kurulan ‘Sakin Tuna Sanat Topluluğu’nda yer alarak ülke genelinde darbuka çalarak birçok konser verdi ve yarışmalarda ödüller kazandı.

1994 yılında Türkiye’ye taşınan sanatçı, Kabataş Erkek Lisesi’nde okudu. Okul orkestrasına katılarak davul çalmaya başladı ve bu alandaki yeteneğini geliştirdi. 2000 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne giren sanatçı, 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Performance bölümünü tam burslu olarak kazandı. Bu süreçte Ricky Ford, Cengiz Baysal, Donovan Mixon, Can Kozlu ve Selen Gülün gibi önemli hocalarla çalışma fırsatı buldu. Aynı dönemde Aydın Esen ile özel çalışmalar yaparak müzikal yeteneklerini pekiştirdi.

Davul performansıyla 200’den fazla albümde yer alan Ediz Hafızoğlu, solo kariyerine Nazdrave projesi ile devam etmektedir. 2014 yılında çıkardığı ‘Nazdrave’, 2016 yılında Harald Lassen ile birlikte gerçekleştirdiği ‘Live At 22nd Istanbul Jazz Festival’ albümü, 2018’de yayımlanan ‘Nazdrave 13’ ve 2019’da çıkardığı ‘Üç Türkü’ isimli EP ile dikkat çekmiştir. Ayrıca Ceza, Jülide Özçelik, Elif Çağlar Quartet, Cem Tuncer Quartet, Yansımalar, Alp Ersönmez ‘Cereyanlı’ gibi projelerde ve gruplarda da yer alarak geniş bir müzik yelpazesine katkıda bulunmuştur.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ