Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Yunan Müziğinin Türkiye’deki Temsilcisi Ziynet Sali

Yunanca müziğe olan ilgisiyle dikkat çeken Ziynet Sali, Balkan festivallerinde de sanatını birçok kez sergilemiştir.

Yunan Müziğinin Türkiye’deki Temsilcisi Ziynet Sali
REKLAM ALANI

Ziynet Sali, 29 Nisan 1975’te Kıbrıs’taki Lefkoşa’da dünyaya geldi. Londra’ya yerleşmiş olan babası, Kıbrıs’ta annesiyle tanıştıktan sonra adaya geri dönüş yaparak aileyi kurdu. Sali, ailesiyle birlikte çocukluğunun bir kısmını Manchester’da geçirdi ve burada Britanya vatandaşlığına geçiş yaptı. Kıbrıs’taki eğitim hayatını Polatpaşa Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Türk müziği korosunda solist olarak yeteneklerini sergilemeye başladı.

1994 yılında müzik eğitimini daha da ilerletmek için İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine başladı ve 1999’da buradan mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, ataması yapılmayan Sali, eğlence mekanlarında performanslar sergilemeye başladı. 1999’da Dost Müzik’te sekreter olarak işe başladı ve kariyerine burada devam ederken ilk stüdyo albümü “Ba-Ba”yı piyasaya sürdü.

Yunanca müziğe olan ilgisiyle dikkat çeken sanatçı, 2004’te iki dilde şarkı söylediği “Amman Kuzum” albümünü yayınladı. 2005’te “Chiculata” şarkısını da içeren bir sürümü çıktı. 2008’de “Herkes Evine” adlı albümünü yayınlayan Sali, ardından “Bizde Böyle” şarkısıyla listelerde yer aldı. Sali, 2010’da “Rüya” adlı single’ıyla Türkiye listelerinde zirveye oturdu ve ardından “Bize Yeter” ve “Collection” gibi çalışmalarıyla müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. 2012’de beşinci stüdyo albümü “Sonsuz Ol”u ve remikslerini içeren bir versiyonunu çıkardı. “Bir Akdeniz Rüyası” konser albümünü ve “Bugün Adım Leyla” single’ını takip eden yıllarda piyasaya sürdü. İngilizce şarkı “Magic” ile uluslararası alanda da ses getiren Sali, birçok ödül kazandı ve Kral Türkiye Müzik Ödülleri’nde ödüllere layık görüldü.

Balkan müzik festivallerinde sahne alarak sanatını çeşitli coğrafyalara taşıyan Sali, kariyerine pop müziğe odaklanarak devam etmektedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ