Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Makedonyalı Müzisyen Arif Şentürk

Arif Şentürk 27 Aralık 1941 tarihinde Makedonya’nın Kumanova kasabasında dünyaya gelmiştir. Arnavut ve Boşnak kökenli Türk halk müziği sanatçısı, derlemecisi ve yorumcusu olarak kariyerini inşa eden Arif Şentürk, özellikle Rumeli Türküleri yorumlarıyla ünlüdür.

Makedonyalı Müzisyen Arif Şentürk
REKLAM ALANI

Arif Şentürk, İlk ve ortaöğrenimini bu kasabada bulunan bir Türk okulunda tamamladıktan sonra, 1956’da ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. Babası Arnavut, annesi ise Boşnak kökenlidir. Aile önce Kırklareli’ne yerleşti, daha sonra ise İstanbul’un Zeytinburnu semtine taşındı. Berberlik mesleğine başlamadan önce, Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Okulu’nda müzik eğitimi aldı.

1975 yılında TRT Amatör Sesler Sınavı’nda başarı elde etti ve Nida Tüfekçi tarafından desteklendi. Müzik kariyeri boyunca toplam 12 albüm çıkaran Şentürk, özellikle Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Yunanistan gibi bölgelerden derlediği Deryalar, Ramize, Safiye gibi Rumeli türküleriyle büyük beğeni kazandı. Arif Şentürk, 15 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ