Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Muhacir Ses Sanatçısı Emel Sayın

Türk ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu Emel Sayın 1926 yılında muhacir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Muhacir Ses Sanatçısı Emel Sayın
REKLAM ALANI

Türk ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusu Emel Sayın’ın ailesi 1926’da Türkiye’ye gelmiştir. Muhacir ailenin dört kız çocuğundan en büyüğü olan sanatçı 20 Kasım 1945 yılında babasının görev yaptığı Şarkışla, Sivas’ta dünyaya gelmiştir.

Emel Sayın, müzik kariyerine 13 yaşında Arif Sami Toker’den aldığı derslerle başladı ve Toker’in yetiştirdiği en ünlü sanatçı olarak kabul edildi. Münir Nurettin Selçuk’tan da üç yıl müzik eğitimi aldı. Ankara’da eğitim hayatını tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda şan eğitimi alarak sanatını geliştirdi. Hürriyet Haber Ajansı’nın düzenlediği yarışmada Münir Nurettin Selçuk’un eserini seslendirerek “Ses Kraliçesi” seçildi.

17 yaşında iken Ankara’da sahneye çıkan Sayın, Ankara Radyosu’nda solist olarak görev aldıktan sonra İstanbul’a transfer oldu. Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başladı. İstanbul Radyosu’na geçti ve müzik kariyerine odaklandı. İlk stüdyo albümü “Sus Sus Sus” ile sanat kariyerine resmi bir başlangıç yaptı. 1971 yılında çıkardığı “Gel Gel Gele” ve “Doyamadım Sana” single’ları ile dikkat çekti. Ayrıca, 1968 yapımı “Sus Sus Kimseler Duymasın” filmi için seslendirdiği şarkı ile ön plana çıktı. 1972’de “Son On Yılın En Sevilen On Şarkısı” adlı albümüyle büyük bir başarı elde eden sanatçı, 1973 ve 1974 yıllarında da iki albüm daha yayınladı. Modern Folk Üçlüsü ile Hasan Cihat Örter’in düzenlediği “İstanbul Şarkıları” adlı müzikal çalışmada yer aldı ve Yapı Kredi Bankası destekli bir albüm projesine katıldı. Emel Sayın, müzik kariyerindeki başarılarıyla önemli bir sanatçı olarak tanındı. Emel Sayın’a 1998 yılında Türkiye hükûmeti tarafından Devlet sanatçısı unvanı verilmiştir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ