Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Yugoslavyalı Müzisyen Gamze Matracı

Gamze Matracı, 1987 yılında İzmir’de doğmuş bir müzisyen, şarkıcı ve Türk Sanat Müziği sanatçısıdır. Ailesi 1957 yılında Yugoslavya’nın Köprülü (Veles) şehrine bağlı Veniçan köyünden Türkiye’ye göç etmiş bir aileden gelmektedir.

Yugoslavyalı Müzisyen Gamze Matracı
REKLAM ALANI

Gamze Matracı, 1987 yılında İzmir’de doğmuş bir müzisyen, şarkıcı ve Türk Sanat Müziği sanatçısıdır. Ailesi 1957 yılında Yugoslavya’nın Köprülü (Veles) şehrine bağlı Veniçan köyünden Türkiye’ye göç etmiş bir aileden gelmektedir. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra, 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.

Babası Balkan müziğinin önemli bir temsilcisi olan Aytunç Nevzat Mataracı olduğu için, Gamze Matracı küçük yaşlardan itibaren Balkan müziğine ilgi duymaya başladı. Babasından klarnet çalmayı öğrendi ve 2009 yılında Balkan Orkestr’ını kurdu. Makedonca, Boşnakça, Arnavutça, Bulgarca, Sırpça, Yunanca ve Çingenece gibi farklı dillerde şarkılar seslendirdiği geniş bir repertuvarı vardı. Ülkemizin birçok kentinde kültürel etkinliklerde sahne alarak Balkan müziğini tanıtmaya ve sevdirmeye katkı sağladı. 2003-2009 yılları arasında TRT İzmir Radyosu Gençlik Korosu’nda Hale Gür ve Ali Çakar ile çalışarak müzik alanında deneyim kazandı. Ayrıca çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıldı ve Makedonya’da derleme çalışmaları yaptı.

Gamze Matracı, farklı tarihlerde Makedon sanatçılarla ve Bulgaristanlı klarnet ve akordeon sanatçılarıyla ortak performanslar sergiledi. 2014 yılında TRT Avaz’da yayınlanan “Türkistan Geceleri” adlı programın sunuculuğunu üstlendi. Ayrıca 2006 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Bando şefliğinde klarnet sanatçısı ve solist olarak görev aldı. 2016 yılında çok dilli “Balkantoloji” adlı albümü ile müzik dünyasına renk kattı ve sevenlerine selam verdi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ