Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Selanik Göçmeni Şarkıcı Sezen Aksu

Aslen Selanik göçmeni Sezen Aksu, asıl adıyla Fatma Sezen Yıldırım, 13 Temmuz 1954’te Denizli’de dünyaya gelmiş bir Türk şarkıcı, şarkı yazarı ve prodüktördür.

Selanik Göçmeni Şarkıcı Sezen Aksu
REKLAM ALANI

1970’lerin ortalarından itibaren popüler şarkılarıyla Türk pop müziğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı. Hem şarkıcılığı hem de yazdığı ve bestelediği şarkılarla tanınan Aksu, başka sanatçılara verdiği eserlerle de adından söz ettirdi. Kendisine vokal desteği veren birçok sanatçıya kariyerlerinde yardımcı olarak, onların albümlerini prodüksiyon anlamında destekledi. Bu sayede 1990’lar ve 2000’lerin başlarında birçok sanatçının tanınmasına ve gelişmesine katkıda bulundu.

“Minik Serçe” lakabıyla medyada sıkça yer bulan Aksu, Selanik göçmeni bir anne ile Rize Pazar kökenli bir babanın kızı olarak Sarayköy, Denizli’de doğdu. Üç yaşındayken ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı ve burada büyüdü. İzmir Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesine girdi, ancak ikinci sınıfta eğitimini yarıda bıraktı. 1974’te müzik kariyerine adım atmak için İstanbul’a yerleşti ve 1975’te “Haydi Şansım” adlı ilk single’ını Sezen Seley ismiyle piyasaya sürdü. 1977’de ilk albümü “Allahaısmarladık”ı yayınladı ve ardından “Serçe” (1978), “Firuze” (1982), “Sen Ağlama” (1984), “Git” (1986), “Sezen Aksu Söylüyor” (1989), “Gülümse” (1991), “Deli Kızın Türküsü” (1993), “Düş Bahçeleri” (1996) gibi birçok albüm çıkardı. “Gülümse”, Türkiye’nin en çok satan albümlerinden biri oldu. Bugüne kadar dünya çapında 40 milyonun üzerinde albüm satışı gerçekleştirmiştir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ