Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Selanikli Bilim İnsanı Cahit Arf

Cahit Arf, 24 Ekim 1910 tarihinde Selanik’te doğmuş olan Türk matematikçi ve bilim insanıdır.

Selanikli Bilim İnsanı Cahit Arf
REKLAM ALANI

Cahit Arf eski TÜBİTAK Bilim Kolu başkanlığı görevini üstlenmiştir ve 1948 yılında İnönü Ödülü’nü, 1974 yılında ise TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanmıştır. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından kendisine Onur Doktorası verilmiş, 1981 yılında ise ODTÜ tarafından bir Onur Doktorası daha almıştır. Cahit Arf’ın onuruna 1990 yılında Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum düzenlenmiştir.

 İleri düzeyde araştırmalar yaptığı Halkalar ve Geometri konularında ilk konferanslarını ise 1984 yılında İstanbul’da gerçekleştirmiştir. 2009 yılından itibaren 10 Türk lirası üzerinde Cahit Arf’ın portresi bulunmaktadır.

Cahit Arf, cebir alanındaki çalışmalarıyla dünya çapında tanınmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel kullanılarak çözülebilirliği konusundaki araştırmaları, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adı geçen çalışmaların yanı sıra, “Hasse-Arf Teoremi” adını taşıyan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır. Ayrıca, “Arf Sabiti” ve “Arf Kapanışları” gibi terimleri de bulmuştur. Başarılı Bilim İnsanı Cahit Arf 26 Aralık 1997’de İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ