Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristan Göçmeni Oyuncu Murat Soydan

2 Ekim 1940 yılında Kırklareli’nde dünyaya gelen ve Aslen Bulgaristan göçmeni olan Murat Soydan, Türk sinema ve dizi oyuncusudur.

Bulgaristan Göçmeni Oyuncu Murat Soydan
REKLAM ALANI

Asıl ismi Rüçhan Tercan olan Murat Soydan, ilk ve orta öğrenimini Lüleburgaz’da, liseyi ise Edirne’de tamamlamıştır. Daha sonra eğitimine İstanbul’da devam eden Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde öğrenim gördüğü sıralarda paralel bir şekilde İstanbul Belediye Konservatuvarında Türk Musikisi eğitimini de başarıyla bitirmiştir. Ayrıca üniversite yıllarında Tekel’de memuriyet görevini de yerine getirmiştir.

Yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladıktan sonra, 1966 yılında Tanju Korel ile birlikte katıldığı bir yarışmada zafer kazanarak sinema dünyasına adım atmıştır. “Kolsuz Kahraman” filmiyle sinema kariyerine start veren Soydan, 200’ü aşkın filmde performans göstermiştir. Televizyon dizilerinde de rol alan ve bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği’nin başkanlığını yürüten Soydan, 1970’lerin popüler jön oyuncularından biri olup, Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi isimlerle başrolleri paylaşmıştır. 2016’da sinema serüvenini ve yaşam öyküsünü anlatan bir kitap yayınlamıştır.

Murat Soydan, 1966’da “Perde” dergisinin tertip ettiği yarışmada birinciliği elde ederek “Kolsuz Kahraman” ile beyaz perdeye geçiş yapmıştır. “Dünyanın En Güzel Kadını”, “Ayşem”, “Yalan Yıllar”, “Kahveci Güzeli”, “Sana Dönmiyeceğim”, “Nisan Yağmuru”, “Yarın Başka Bir Gündür” gibi birçok yapımda başrolde yer alan Soydan, 1969 yılında İzmir’de “Över” bahçesinde tiyatro sahnesine çıkarak performans sergilemiş ve hala film projelerinde rol almakta ve şarkıcılık yapmaktadır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ