Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, zorunlu nedenlerle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Balkan ülkelerinden gelen Türk asıllı soydaşlarına destek olmak, yaşadıkları her türlü sorun için çözüm odaklı çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği
REKLAM ALANI

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Balkan soydaşları arasında birlik ve beraberliği oluşturmak amacıyla kurulan bir dernektir.

Dernek, hala Balkanlar’da yaşayan Türklerin, bulundukları devletlerle Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili ve çok taraflı anlaşmaları uygulamak, uluslararası hukuk ve insan hakları bildirgesinde tanımlanan hak ve özgürlükleri korumak adına sempozyumlar, bilimsel toplantılar ve mitingler düzenlemektedir.

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ilgilendiği ve amaçladığı faaliyetler şunlardır:

  • Balkanlar’da yaşayan Türklerin kültürünü koruma ve geliştirme amacıyla faaliyet göstermek, tarihi varlıklarına sahip çıkmak ve Balkan Türkleri arasında dayanışmayı ve işbirliğini artırmak için çeşitli çalışmalarda bulunmak; yaşadıkları zorlukları ve baskıları iç ve dış yasal iletişim araçlarıyla Türkiye ve Dünya Kamuoyuna duyurmak.
  •  Birleşmiş Milletler Teşkilatı ve insan haklarını koruma amacındaki diğer uluslararası kuruluşlarla doğrudan veya Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde başvurarak Balkan Türklerinin haklarını koruma konusunda destek olmak.
  • Osmanlı dönemine ait tarihi eserleri gün ışığına çıkarma çalışmalarını yürüten bilimsel kuruluşlarla işbirliği yaparak, bu tür çalışmaları desteklemek, arşiv oluşturmak ve edebî ile sportif yarışmalar düzenlemek.
  • 1990 yılından sonra bağımsızlığını kazanan tüm Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kurarak, kültürel organizasyonlara temsilciler göndermek ve derneğin bu ülkelerde temsil edilmesini sağlamak.
  • Dernek üyeleri arasında tanışma, birlik ve beraberliği güçlendirmek, dernek gelirlerini artırmak için üye aidatları dışında gelir sağlamak amacıyla folklor ekibi kurmak, çeşitli etkinlikler düzenlemek (konferans, konser, panel, tiyatro, bilimsel toplantı, seminer, gece, yemek, çay partisi, mantı günü, sünnet, kermes, folklor gösterisi, şenlik, piknik ve görsel sanat etkinlikleri) ve yurt içi ile yurtdışı geziler düzenlemek.

Tekirdağ Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni takip etmek için aşağıdaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

İnternet sitesini ziyaret ederek dernek duyurularından haberdar olabilirsiniz.

https://www.balkanturkleri.org/index.php

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ