Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Vodina-Yunanistan Göçmeni Futbolcu Hakkı Yeten

Vodina, Yunanistan doğumlu Hakkı Yeten, Hakkı baba takma adıyla anılmaktadır ve Türk futbolunun önde gelen isimlerinden biridir.

Vodina-Yunanistan Göçmeni Futbolcu Hakkı Yeten
REKLAM ALANI

Santrafor pozisyonunda oynamış olan Hakkı Yeten, aynı zamanda teknik direktör, spor yöneticisi, avukat ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 18. başkanıdır.

Hakkı Yeten’in futbol kariyeri, 1926-1931 yılları arasında Karagümrük’te başlamıştır. 1931 ile 1948 yılları arasında Beşiktaş forması giyen Yeten, bu dönemde kulüp tarihinde önemli bir figür haline gelmiştir. Futbolculuk kariyerini sonlandırdıktan sonra Beşiktaş’ta teknik direktörlük ve kulüp başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün onursal başkanlarından biri olarak, Süleyman Seba ile birlikte anılmaktadır. Ayrıca Beşiktaş’ın altyapı tesislerinde adı yaşatılmakta ve 2016’da açılan Beşiktaş Park kapalı tribününe “Baba Hakkı Tribünü” adı verilmiştir. II. Dünya Savaşı döneminde Türkiye A millî takımının sınırlı sayıda maç yapması nedeniyle, Hakkı Yeten sadece 3 kez ay-yıldızlı formayı giyebilmiştir.

Türkiye’nin 27 Eylül 1931’de Balkan Kupası’nda Bulgaristan’a 5-1 yenildigi maçta, Türkiye’nin tek golünü atan isim olarak bilinir. Yönetimde olmasa da takım içinde etkili bir figür olan Yeten, sert ve otoriter tutumu nedeniyle hem kendi takımındaki hem de rakip takımdaki futbolcular arasında saygı görmüş ve “Baba Hakkı” unvanıyla anılmıştır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ