Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Yunanistan Kökenli Türk Yazar Necati Cumalı

13 Ocak 1921 yılında Yunanistan’ın Florina şehrine dünyaya gelen Necati Cumalı; şiir, roman, hikâye, deneme, tiyatro, günce gibi pek çok edebi türde eser vermiş çok yönlü ve önemli bir yazardır.

Yunanistan Kökenli Türk Yazar Necati Cumalı
REKLAM ALANI

Necati Cumalı, 1921’de Yunanistan’da doğdu. Ailesi Türkiye’ye göç etti ve İzmir’e yerleşti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Şiir ve hikaye yazmaya başladı. İzmir’de avukatlık yaparken edebiyata ilgi duydu ve eserler vermeye başladı. Dönemin tanınmış yazarları ile tanıştı ve etkilendi. 1957’de Paris’e gidip çalıştıktan sonra İstanbul’a döndü.

Cumalı, şiir, hikaye ve roman yazmaya devam etti. “Susuz Yaz” adlı hikayesi filme çekildi ve büyük başarı elde etti. Eşi Berin Teksoy ile evlendi ve yurt dışında birçok seyahat gerçekleştirdi. Cumhuriyet devri Türk edebiyatının tanınmış kişilerinden olan Cumalı, Yaşar Kemal’in ifadesiyle “Yaşlanmaz Şair Çocuk” olarak anılır. Edebiyat dünyasına önemli katkılarda bulunan Necati Cumalı, birçok ödül kazandı ve 2001’de hayatını kaybetti. Eserleri hala okunmakta ve anılmaktadır.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ