Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristanlı Oyuncu Şaziye Moral

1903 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde dünyaya gelen Şaziye Moral Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır.

Bulgaristanlı Oyuncu Şaziye Moral
REKLAM ALANI

Şaziye Moral, Cumhuriyetin ilanından önce Afife’den Jale’den sonra sahneye çıkan ikinci Müslüman kadın oyuncudur. Afife Jale ve ikizi büyükbabaları tarafından yetiştirildi. Merhamlı Muharebesi sırasında kuşatma altında kaldılar, ancak daha sonra ikiziyle birlikte İstanbul’a göç ettiler. Eğitimine Dârülmuallimât’ta devam etti. 1919’da, ilk sahne deneyimini Celal Yakup’un “Kırık Kalp” oyunuyla yaşadı. Ancak Müslüman kadınların tiyatroda oynamasının yasak olduğu iddiasıyla polis soruşturması geçirdi. Amatör bir toplulukla turnelere katıldıktan sonra 1924’te Darülbedayi Tiyatro Topluluğu’na katıldı.

Raşit Rıza ve Bedia Muvahhit gibi tanınmış oyuncularla birlikte sahne aldılar. Şaziye Moral, 1977 yılına kadar emekli olana kadar 200’den fazla oyunda, 60’tan fazla filmde rol aldı ve sinema seslendirmeleri yaptı. 9 Nisan 1985’te İstanbul’da 82 yaşında hayatını kaybetti.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ