Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Makedonyalı Müzisyen Havva Karakaş

Makedonyalı Havva Karakaş, yorumcu, besteci ve derlemeci olarak, TRT Türk halk müziği repertuarına birçok Rumeli türküsü ekledi. Bu türküler arasında en bilinenleri “Göçmen Kızı,” “Şefo,” “Hokka Hokka Lokumları,” “Kanbana Mari Miyo” ve “Şeriban” sayılabilir.

Makedonyalı Müzisyen Havva Karakaş
REKLAM ALANI

Havva Karakaş 16 Temmuz 1961 tarihinde İzmir’de doğdu. Ailesi, Makedonya’nın Ovçebol bölgesine bağlı Cumali kasabasından Türkiye’ye göç etmiş bir ailenin beşinci çocuğudur. 1983 yılında TRT İzmir Radyosu Türk halk müziği saz sanatçısı ve koro şefi olan Hasan Karakaş ile evlenen sanatçının bir kızı bulunuyor.

Kendisi, TRT’nin 1981 yılında açtığı Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavını başarıyla geçerek İzmir Radyosu’nda görev almaya başladı. Havva Karakaş, emekli oluncaya kadar 2008 yılına kadar TRT repertuarına birçok Balkan eseri kazandırdı ve unutulmaya yüz tutmuş Rumeli Türkülerini yeniden gün yüzüne çıkararak kültürümüzün arşivine katkı sağladı.

Yorumcu, besteci ve derlemeci olarak, TRT Türk halk müziği repertuarına birçok Rumeli türküsü ekledi. Bu türküler arasında en bilinenleri “Göçmen Kızı,” “Şefo,” “Hokka Hokka Lokumları,” “Kanbana Mari Miyo” ve “Şeriban” sayılabilir. Balkan müziği üzerine yaptığı yoğun araştırmaların yanı sıra, Ankara Televizyonu’nda canlı olarak yayınlanan “Balkan Havası” programının 4 yıl boyunca solist ve sunuculuğunu üstlendi. 28 yıl 8 ay boyunca TRT İzmir Radyosu’nda aktif olarak hizmet verdikten sonra, 2008 yılında kendi isteğiyle memuriyetten ayrıldı. Bu süreçte, hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok konser ve festivalde performans sergiledi ve sanat hayatına çeşitli konserler ve etkinliklerle devam etmektedir.

Yurt dışında görev aldığı bazı konser ve festivallerden bazıları şunlardır:

  • Makedonya’da düzenlenen konserler (farklı şehirlerde 8 konser)
  • Cumhuriyet Treni ile gerçekleştirilen Balkan gezisi ve konserler (Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan)
  • 1. Balkan Festivali’nde Türkiye’yi temsil ettiği konserleri (Belgrad, Sırbistan)
  • Kosova’da düzenlenen konserler (Gilan, Priştine, Prizren)
REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ