Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristanlı Rapçi Ramiz Bayraktar

19 Mart 1982’de Bulgaristan’da dünyaya gelen Ramiz Bayraktar, Türk asıllı rap sanatçısıdır.

Bulgaristanlı Rapçi Ramiz Bayraktar
REKLAM ALANI

1989’da ailesiyle birlikte göç ettiği Türkiye’de İstanbul’u yuva edinen Ramiz Bayraktar, Hacettepe Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2004’te mezun olarak akademik hayatını tamamladı. Ramiz, rap müziğe ilk adımlarını 1994’te yabancı şarkılara kendi yazdığı sözlerle başladı.

1997 yılında Cabbar ile birlikte oluşturduğu Sözlü Taarruz adını verdikleri müzik grubuyla sahneye çıktı. 1998’de grubuyla iki underground albüm kaydettiler, ancak bu albümler resmi olarak piyasaya sürülmedi. Yeni bin yılın başlarında, 2001’de Ondaon adını verdiği yeni bir müzik grubu oluşturdu ve aynı yıl içerisinde “Nakavt” adlı ilk albümlerini yayınladılar. Bu grupla aynı yıl içinde “yılın Rap Grubu” ödülünü kazandılar.

İki yıl sonra, 2003’te “Ondaon’u Anlamak” adını taşıyan ikinci albümlerini piyasaya sundular ve “Yemin” (Yetmişmilyon) şarkısına video klip çektiler. “REST” şarkısı ile tanınan Ramiz, “Gibi Git”, “Cehennemin Dibi”, “Yakıyo” gibi hit parçalarıyla da büyük beğeni topladı. Sagopa K ile yaptığı düetlerle de dikkat çekti. 2004’te altı aylığına Almanya’ya seyahat eden Ramiz, orada müzik prodüktörlüğü yaptı ve birçok rap sanatçısıyla iş birliği içinde düetler gerçekleştirdi. Almanya’dan dönüşünde İstanbul Attack grubu ile “İstanbul Geceleri” albümünü piyasaya sürdü. 2007 yılında İstanbul Attack’tan ayrılan Ramiz, 2009’da “Bitmez Bu Rap” adını verdiği ilk solo albümünü sevenleriyle buluşturdu. Cem Özkan ile birlikte “Bizim Yenge”, “Canım Babam”, “Karakol” ve “Yerden Yüksek” gibi televizyon dizilerinin müziklerini besteledi. Ayrıca “Güldür Güldür Show” başta olmak üzere birçok projenin jenerik müziklerini üretmeye devam etmektedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ