Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Bulgaristanlı Sanatçı Ciguli

1 Mart 1957 yılında Hasköy’de dünyaya gelen Bulgaristan kökenli Ciguli, dünyaya müzisyen ve akordiyon virtüözüdür.

Bulgaristanlı Sanatçı Ciguli
REKLAM ALANI

Ciguli, resmî adıyla Angel Yordanov Kapsov 11 yaşından beri düğünlerde ve eğlence yerlerinde akordeon çalan sanatçılığı yapmıştır ve Türkiye’deki asıl Adı Ahmet’tir. 1991 yılında Çakıl Gazinosu’nda akordeon çalarak sahneye çıkan ve böylece gazino hayatına adım atan Ciguli, Hülya Avşar’ın dikkatini çekti. Kumkapı’daki meyhanelerde çalışırken, yeteneği sayesinde ilgi görmeye başladı. 1993 yılında bir albüm kaydetti, ancak albümü beğenmedi ve bu nedenle sahiplenmedi. Ayrıca bir müzik videosunda kadın rolünü üstlenmesi teklif edildi, ancak bu teklifi reddetti ve video klip çekmedi.

1998 yazında İzmir Fuarı’nda İbrahim Tatlıses ve Sibel Can’ın sahne arkasında çaldı. Her iki sanatçının sahne performanslarıyla dikkat çekerek müzik dünyasında adını duyurdu. 1999 yılının Ocak ayında yayınladığı “Binnaz” adlı şarkısı uzun süre gündemde kaldı. 2000 yılında “Horozum” adlı albümünü çıkardı. Ayrıca 1998 yılında Aziz İzzet Binici ile birlikte “Bizim Sokak” dizisinde rol aldı. Ayrıca Ali Atay’ın yönettiği “Limonata” adlı filmde de rol aldı ve bu film 24 Nisan 2015’te vizyona girdi. Sanatçı, 6. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülüne layık görüldü. Sanatçının popüler “Binnaz” şarkısı, Ciguli’nin klarnetçisi Gırnatacı Ahmet Babati’nin eşinin adını taşıyor.

31 Ekim 2014 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede narkozun etkisinden çıkamayarak vefat etti. Cenazesi, memleketi Hasköy’de toprağa verilmiştir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ