Balkan Muhacirlerinin yardımlaşma ve dayanışma platformu
REKLAM ALANI

Balkanların Gururu Candan Erçetin

Candan Erçetin, Arnavut ve Makedon kökenli bir ailenin çocuğu olarak 10 Şubat 1963 yılında Kırklareli’nde dünyaya geldi. Müziğin yanı sıra, televizyon sunuculuğu, müzikal tiyatro performansları ve film müziği çalışmaları gibi farklı alanlarda da kendini gösterdi.

Balkanların Gururu Candan Erçetin
REKLAM ALANI

Türk şarkıcı-şarkı yazarı ve müzik öğretmeni olarak 25 yılı aşkın süredir devam eden şarkıcılık kariyeri boyunca, insan hayatını konu alan şarkılar seslendirerek büyük bir tanınırlık kazandı. Ailesinin Balkan kökenlerine sahip olmasının etkisiyle, şarkılarında sık sık Balkan müziği enstrümanlarına yer verdi. Türkçenin yanı sıra Fransızca ve Yunanca şarkılar da söyleyerek müziğini çeşitlendirdi. Ayrıca, kontralto ses aralığına sahiptir.

Müziğe olan ilgisi, 1986 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak yer aldığı “Halley” şarkısıyla başladı. Ancak, müzik kariyerine başlamak yerine arkeoloji eğitimine devam etmeyi tercih etti. 1995 yılında “Hazırım” albümüyle çıkış yaptı ve 1997’de “Yalan” şarkısıyla büyük bir çıkış yakaladı. Ardından birçok başarılı albüm ve projeye imza attı.

Müziğin yanı sıra, televizyon sunuculuğu, müzikal tiyatro performansları ve film müziği çalışmaları gibi farklı alanlarda da kendini gösterdi. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi’nde müzik öğretmenliği yaparken, 2009’da Galatasaray Üniversitesi’nde diksiyon dersleri verdi. Ayrıca, 2013 yılında Galatasaray SK Başkan Yardımcılığı’na atandı ve 2014’te Fransız-Türk ilişkilerine katkılarından dolayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi. Candan Erçetin, bugüne kadar birçok prestijli ödül kazanarak müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ